hst2

Malowanie stali

Malowanie stali to proces mający na celu nie tylko nadanie jej estetycznego wyglądu ale – przede wszystkim – zabezpieczenie materiału przed działaniem czynników zewnętrznych.

Wyróżnić można wiele metod malowania stali, wszystkie jednakże charakteryzuje ochrona przed korozją, wrogiem numer jeden elementów stalowych. Oferujemy Państwu wysokiej jakości usługi obejmujące malowanie gruntem do czasowej ochrony stali preparatami firmy HEMPEL. Farby tej marki gwarantują wieloletnie zabezpieczenie obiektów i elementów ze stali przed korozją nawet w najbardziej niesprzyjających warunkach. Nie bez powodu produkty marki są jednymi z najczęściej wybieranych i polecanych do ochrony elementów stalowych przed korozją.

Czym wyróżniają się preparaty marki i jakie mają zastosowanie? Powłoka marki HEMPEL może być zastosowana do pokrycia między innymi poręczy, maszyn, wagonów kolejowych, a nawet mostów oraz wielu innych produktów. Jednym słowem – doskonale sprawdzi się praktycznie w każdej branży. 

Firma HEMPEL posiada w swojej ofercie bogaty wybór farb do malowania stali, dzięki czemu dobór odpowiedniej staje się dziecinnie prosty. Duży wybór sprawia, że nie wiesz na jaką farbę się zdecydować? Nasi specjaliści, bazując na swoim bogatym doświadczeniu, są w stanie wybrać tę najbardziej odpowiadającą potrzebom danej konstrukcji. Decydując się na skorzystanie z naszych usług i produktów marki HEMPEL, stawiasz na wysoką jakość, oszczędność – zarówno czasu, jak i pieniędzy – oraz satysfakcjonujące efekty.

Malowanie stali

Malowanie stali to proces, którego celem jest nie tylko nadanie powierzchniom estetycznego wyglądu ale, przede wszystkim, zabezpieczenie materiału przed działaniem czynników zewnętrznych. Wyróżnić można wiele metod malowania stali. Jedną z nich jest tradycyjne nakładanie farby w postaci płynnej. Przeprowadza się je przy użyciu pędzla lub wałka. Sposób ten sprawdza się przede wszystkim w przypadku niewielkich konstrukcji. Inną popularną metodą jest malowanie proszkowe. Sposób ten chętnie stosują między innymi przemysł spożywczy, motoryzacja, a także firmy produkujące ogrodzenia. Wszystkie metody malowania stali charakteryzuje ochrona przed korozją, czyli wrogiem numer jeden elementów stalowych. Jakie inne metody malowania stali można wyróżnić?

Metody malowania konstrukcji stalowych.

Bez wątpienia najpopularniejszą metodą malowania konstrukcji stalowych jest nakładanie farby w postaci płynnej. Może się to odbywać za pomocą pędzla lub wałka. Wyróżnić można również malowanie natryskowe. Jest to technika, która wymaga specjalnego sprzętu oraz umiejętności. Wyróżnić można kilka technik malowania natryskowego: malowanie proszkowe, które stosowane jest przede wszystkim w warunkach przemysłowych oraz tak zwane „malowanie na mokro” farbą płynną. Wyróżnić można także malowanie proszkowe metodami elektrostatyczną oraz elektrokinetyczną. Wybór odpowiedniej metody malowania konstrukcji stalowych to jednakże nie wszystko. Efekty bowiem powinny być nie tylko estetyczne ale również odporne i trwałe. Kluczem jest odpowiednie przygotowanie powierzchni stalowych, a także właściwych dla danych powierzchni preparatów.

Malowanie stali – o czym należy pamiętać?

Przed przystąpieniem do malowania powierzchni stalowych należy odpowiednio przygotować podłoże. Oznacza to, że powierzchnię należy najpierw oczyścić z zabrudzeń. Nowa warstwa farby bowiem nie osiągnie dobrej przyczepności na nieoczyszczonej powierzchni. W konsekwencji, w dość krótkim czasie zacznie się łuszczyć. Przed przystąpieniem do malowania należy usunąć przede wszystkim luźną warstwę rdzy. Należy pozbyć się również starych powłok malarskich. Po oczyszczeniu powierzchni, należy ją odtłuścić, a następnie nadać jej szorstkość. Po drugie – wybór odpowiedniej farby. Rodzaj farby uzależniony jest między innymi od tego, czy malowane elementy znajdują się we wnętrzu, czy na zewnątrz. Po trzecie – należy pamiętać o wykonaniu malowania próbnego. 

Bardzo duże znaczenie mają również warunki, w jakich przeprowadzane jest malowanie powierzchni stalowych. Jeżeli nie dostosuje się ich do zaleceń dotyczących temperatury otoczenia i malowanej powierzchni, a także wilgotności, czas schnięcia może znacznie się wydłużyć lub skrócić. Ostatnie ale równie ważne. Decydując się na malowanie stali, należy bezwzględnie stosować się do zaleceń producenta. Doskonałym wyjściem jest również skorzystanie z usług profesjonalnej firmy oferującej usługi malowania stali.

Zalety malowania stali

Malowanie stali ma przede wszystkim za zadanie ochronę jej powierzchni przed korozją. Odpowiednio dobrana farba zabezpieczy ponadto powierzchnię przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, w tych zmiennych warunków atmosferycznych. Powierzchnia stalowa będzie odporna między innymi na wilgoć oraz promienie UV. Ponadto, malowanie powierzchni stalowych nadaje im estetycznego wyglądu. Często konieczne może okazać się również użycie farby podkładowej, która znacznie opóźnia procesy korozji oraz poprawia przyczepność farby, pozwalając na uzyskanie trwałej oraz odpornej powłoki.

Polecane artykuły

Technika malowania stali

Konstrukcje stalowe znajdują szerokie zastosowanie w budownictwie. Przez wzgląd na trwałość materiału, jakim jest stal, stanowią podstawę hal produkcyjnych, pawilonów handlowych lub kontenerów mieszkalnych. Pozwalają na dowolną modyfikację, dzięki czemu są niezwykle funkcjonalne. Stalowe konstrukcje stawia się w stosunkowo krótkim czasie i sprawnie transportuje z miejsca do miejsca. Korzystanie z tego materiału to także gwarancja długowieczności – stal jest odporna na zmiany temperatur oraz wahania pogody, jeżeli jest pomalowana i zabezpieczona

Malowanie stali - jak odpowiednio przygotować powierzchnię, którą będziemy malować?

Proces malowania stali ma na celu nie tylko polepszenie jej walorów estetycznych, ale przede wszystkim zwiększenie trwałości i odporności na uszkodzenia. Przed przystąpieniem do malowania ważne jest jednak, aby odpowiednio przygotować powierzchnię.