hst2

BLOG

MALOWANIE STALI - JAK ODPOWIEDNIO PRZYGOTOWAĆ POWIERZCHNIĘ, KTÓRĄ BĘDZIEMY MALOWAĆ?

Proces malowania stali ma na celu nie tylko polepszenie jej walorów estetycznych, ale przede wszystkim zwiększenie trwałości i odporności na uszkodzenia. Przed przystąpieniem do malowania ważne jest jednak, aby odpowiednio przygotować powierzchnię.

Najważniejszym etapem przygotowania stali jest jej dokładne oczyszczenie. Drobiny pyłu, kurzu oraz tłuszcz zmniejszają przyczepność powłok malarskich, przez co cały proces nie przyniesie oczekiwanych efektów. Przygotowanie powierzchni metalowych, wykonywane w naszej firmie, obejmuje:

  • trawienie,
  • szlifowanie,
  • obróbka strumieniowo – ścierna,
  • czyszczenie płomieniowe,
  • czyszczenie miejscowe.

Wybór najlepszej metody zależy od rodzaju i intensywności zabrudzenia stali. Przykładowo, smary i oleje usuwa się głównie rozpuszczalnikami, a do rdzy i korozji trzeba użyć technik mechanicznych. Jeśli metal już wcześniej był malowany, również resztek starej farby należy się pozbyć.

Po oczyszczeniu stali trzeba upewnić się, że jej powierzchnia jest sucha. Czasami konieczne okazuje się wypełnienie dużych ubytków i zarysowań specjalną zaprawą. Profesjonalne malowanie stali będzie bardziej skuteczne, jeśli wcześniej użyje się również dedykowanego podkładu.

W jaki sposób powinno się malować powierzchnie stalowe?
Malowanie stali ma na celu ochronę produktu przed działaniem warunków atmosferycznych, przede wszystkim wilgoci. Proces ten wykorzystuje się w obróbce elementów maszyn pojazdów, ale również produktów dla domu, takich jak bramy i ogrodzenia. Farbę do malowania stali dobiera się pod względem tego, w jakich warunkach dany element się znajdzie. Można je podzielić na jedno – i dwuskładnikowe, ze względu rodzaj żywicy w składzie.

Malowanie stali powinno się przeprowadzać w dogodnych warunkach, które pozwolą na efektywne wysychanie. Odpowiednia temperatura otoczenia w tym przypadku to 5 – 30 stopni Celsjusza, a wilgotność powietrza – około 80%. Malowanie stali w warunkach przemysłowych wykonuje się z użyciem specjalnych agregatów, jednak w domu wystarczający okaże się pędzelek z miękkim włosiem.