Składają się na nią również wielkość i kształt danego elementu oraz jego właściwości fizyczno-chemiczne. Wyróżnić można różne rodzaje mechanicznej obróbki stali, są to między innymi: skrawanie, cięcie, wycinanie, okrawanie oraz gięcie. Zmiana kształtu lub wymiarów danego elementu nie byłaby możliwa bez profesjonalnych narzędzi.
Firma HAAS jest bez wątpienia wiodącym producentem urządzeń pionowego centrum obróbczego. Posiadany przez nas szereg maszyn specjalistycznych pozwala na skuteczną i szybką obróbkę mechaniczną. Warto wspomnieć, że obrabiarki marki HAAS są niezwykle trwałe, solidne i wytrzymałe.
Gwarantują wysoką elastyczność obróbki, wszechstronność wykonywanych prac oraz dużą wydajność, która przekłada się na skrócony czas pracy i lepsze wyniki. Wyposażone w narzędzie wieloostrzowe frezarki HAAS mogą być wykorzystywane między innymi do produkcji form, matryc i różnorodnych narzędzi. Zajmujące się zmianą kształtu lub wymiarów konkretnych elementów poprzez pozbycie się nadmiarowego materiału, specjalnie zaprojektowane do tego maszyny marki HAAS zawsze działają szybko i niezawodnie.
Dlatego też marka jest jedną z najczęściej wybieranych i polecanych. Jeżeli wciąż się zastanawiasz czy obróbka mechaniczna stali to proces, na który powinieneś się zdecydować, zapraszamy do zapoznania się z parametrami używanych przez nas frezarek oraz do obejrzenia zdjęć maszyn do frezowania poniżej.
HAAS VF 8-50
Przesuwy w osiach XYZ
1626 x 1016 x 762 mm
Maksymalne obroty
7 500 obr/min
Maksymalna moc wrzeciona
22,4 kW
Obróbka stali, czyli dowolna zmiana właściwości określonego metalu, to ogół procesów technologicznych, których głównym celem jest zmiana między innymi wymiarów, kształtów lub właściwości chemicznych i fizycznych określonych metali. Wyróżnić można różne rodzaje obróbek metali, są to: cieplna, plastyczna, chemiczna, cieplno-chemiczna, a także mechaniczna skrawaniem.
Po co jest wykonywana obróbka stali? Przede wszystkim w celu nadania metalowym przedmiotom nowego, często ciekawszego oraz bardziej praktycznego kształtu oraz struktury. Do obróbki stali potrzebne są odpowiednie narzędzia, maszyny, a także temperatury. Dzięki nim materiał może być tłoczony, frezowany, prostowany oraz wyginany.
Rekomendowane narzędzia do obróbki stali to maszyny typu cnc: tokarki, frazerki, wykrawarki, spawarki, a także lasery, młoty i walcarki.
Obróbka mechaniczna, czyli skrawanie, to rodzaj obróbki, który, za pomocą odpowiednich narzędzi, pozwala na dowolne obrobienie określonego materiału.
Poprzez skrawanie można uzyskać pożądany wymiar oraz kształt wybranego przedmiotu. Często obróbka mechaniczna jest koniecznością, ponieważ gotowy element będzie pełnił swoją funkcję wyłącznie, jeżeli będzie spełniał określone parametry, a także będzie posiadał określone właściwości. Bez odpowiedniej obróbki mechanicznej zatem, stalowy przedmiot może okazać się bezużyteczny. Skrawanie to nie jedyny rodzaj obróbki mechanicznej, chociaż najczęściej stosowany. Skrawanie wykonuje się takimi narzędziami jak frezarka, tokarka oraz szlifierka.
Czym są te narzędzia? Frezarka to narzędzie, które musi być obecne w każdym zakładzie. W krótkim czasie bowiem pozwala nadać odpowiedni kształt stalowym elementom. Tokarka natomiast stosowana jest najczęściej do obróbki mechanicznej takich elementów jak różnego rodzaju stożki, wały oraz gwinty. Na koniec szlifierka, czyli narzędzie do obróbki ściernej metalu.
Obróbka mechaniczna stali to również cięcie materiału, wycinanie, a także okrawanie, jego gięcie, oraz poddawanie go obróbce plastycznej przez kucie.
Frezowanie to popularny, ponieważ bardzo wydajny, sposób obróbki skrawaniem. Polega na oddzieleniu warstwy materiału za pomocą obracającego się narzędzia – freza, na obrabiarce – frezarce.
Co można obrabiać frezowaniem? Płaszczyzny, powierzchnie krzywoliniowe, koła zębate, gwinty i wiele innych. Wyróżnić można wiele rodzajów frezowania, są to: obwodowe, czołowe, skośne, przeciwbieżne, współbieżne, swobodne, niepełne, pełne.
Proces obróbki frezarką elementów wykonanych ze stali pozwala na szybkie uzyskanie obiektów o tak naprawdę dowolnym kształcie. Proces frezowania stali dzieli się na cztery etapy: obróbkę wstępną, nazywaną również zgrubną, podczas której usuwany jest nadmiar metalu, obróbkę średniodokładną, której celem jest uzyskanie kształtu przybliżonego do finalnego, obróbkę dokładną, w trakcie której obiekt stalowy uzyskuje finalny kształt oraz obróbkę wykańczającą, podczas której powierzchnia materiału jest wygładzana. Tak obrobiona stal jest gotowa między innymi na hartowanie.
Frezowanie, czyli rodzaj obróbki skrawaniem, jest procesem w efekcie którego otrzymuje się elementy – w tym te stalowe – o określonym kształcie ze wzorcowego kawałka materiału.