Śrutowanie, czyli profesjonalna obróbka elementów stalowych, jest procesem polegającym na oczyszczeniu elementów za pomocą materiałów posiadających wysokie właściwości ścierne. Wykorzystuje się do tego strumień sprężonego powietrza lub ciecz.
Śrutowaniem często określa się jeden z rodzajów piaskowania. Należy jednakże podkreślić, że istnieje między nimi różnica w postaci wykorzystywanego ścierniwa, którym mogą być na przykład śrut staliwny lub szklane kulki.
Śrutowanie przeprowadzane jest w specjalnych kabinach, dzięki czemu ścierniwo można odzyskać, a następnie ponownie wykorzystać. Śrutowanie jest powszechnie znane – i stosowane – w branży motoryzacyjnej oraz lotniczej. W ten sposób bowiem oczyszcza się między innymi felgi oraz części samochodowe. Metodę tę wykorzystuje się również przed lakierowaniem karoserii.
Śrutowanie wykorzystywane jest ponadto w budownictwie i architekturze, a także branżach odlewniczych, konstrukcyjnych i metalowych. Warto zaznaczyć, że stal – w zależności od oczekiwanego efektu – można śrutować na kilka sposobów.
Metody śrutowania zależą przede wszystkim od wykorzystywanych materiałów ściernych: metalowych – pełnych i kruszonych kulek z aluminium, stali nierdzewnej itd., mineralnych – węglika krzemu, kulek ceramicznych lub szklanych itd., organicznych – mielonych skorup orzechów, granulatu z kukurydzy itd., ścierniw z tworzyw sztucznych – na przykład akrylu lub duroplastu.
Najczęściej wybieranymi materiałami są piasek, śrut staliwny, szkło, garnet, a także korund. Wybór właściwej metody śrutowania nie jest prosty, dlatego też tak istotne jest, aby decyzję podjęli doświadczeni specjaliści. Poza odpowiednią metodą, należy również zdecydować o sposobie śrutowania stali – na sucho lub mokro. W celu pozbycia się nadmiernej ilości zanieczyszczeń i pyłów, zaleca się wybór drugiego sposobu.
Metody śrutowania można również podzielić ze względu na sposób pozyskiwanej energii – śrutowanie pneumatyczne lub wirnikowe. Na efekty śrutowania wpływ ma kilka istotnych czynników: rodzaj ścierniwa, ciśnienie sprężonego powietrza, kąt padania strumienia na powierzchnię, a także odległość dyszy od powierzchni.
Można wymienić trzy główne funkcje śrutowania elementów stalowych, są to: oczyszczanie, polerowanie, a także wzmacnianie. Śrutowanie elementów stalowych jest procesem oczyszczania powierzchni elementów lub całych konstrukcji stalowych.
Śrutowanie oczyszcza przede wszystkim z rdzy, a także resztek lakierów oraz farb. Przygotowuje zatem elementy stalowe do późniejszego ich malowania. Dzięki temu zyskuje się większą przyczepność, a także trwałość powłok.
Jakie są jeszcze inne zalety śrutowania elementów stalowych? Między innymi łagodzenie ostrych krawędzi, a także usuwanie wszelkich niedoskonałości ze stalowych powierzchni. Można zaryzykować stwierdzeniem, że dzięki śrutowaniu uzyskuje się doskonale przygotowaną do dalszych działań powierzchnię stalową i to bez konieczności używania szkodliwych chemikaliów. Ponadto, czas śrutowania elementów stalowych jest o wiele krótszy, niż standardowe metody obróbki, a jak wiadomo – „czas to pieniądz”.
Decydując się jednakże na śrutowanie, należy pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności. Dlatego też najlepiej powierzyć taką obróbkę wyspecjalizowanej, posiadającej doświadczenie w obróbce elementów stalowych firmie.