hst2

BLOG

CZYM CHARAKTERYZUJĄ SIĘ KRATY POMOSTOWE?

Kraty pomostowe to rozwiązania, które służą do tworzenia ciągów komunikacyjnych nad ziemią. Dzięki nim możliwe jest poruszanie się między kondygnacjami budynku lub na pomostach roboczych w magazynach logistycznych. Sprawdź w naszym wpisie, czym się charakteryzują.

Z czego zbudowane są kraty pomostowe?

Kraty pomostowe zbudowane są z wytrzymałej i odpornej na uszkodzenia stali. Ich powierzchnia jest dodatkowo zabezpieczana przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi oraz chemicznymi. Nierdzewne i kwasoodporne, kraty pomostowe posiadają chropowatą powierzchnię, która chroni ich użytkowników przed poślizgnięciem się. Na szczególną uwagę zasługują kraty pomostowe koretonowe, zbudowane ze specjalnej stali kortenowej. Pokryte są one charakterystycznym rdzawym nalotem, który powstaje na skutek oksydacji stali. Tego typu kraty są w jeszcze większym stopniu odporne na korozję.

Jakie rodzaje krat pomostowych wyróżniamy?
Kraty pomostowe dzielą się na dwa podstawowe rodzaje:

  • wciskane, inaczej prasowane,
  • zgrzewane.
 

Kraty pomostowe zgrzewane zbudowane są z płaskowników nośnych o grubości od 2 mm do 5 mm. Kraty wciskane natomiast powstają na skutek wprasowywania płaskowników nośnych, które następnie łączy się z płaskownikami poprzecznymi, układanymi pod kątem prostym. Kraty zgrzewane dzielą się na kraty o kształtach nieregularnych, przeciwpoślizgowe oraz offshorowe. Offshorowe przydadzą się zwłaszcza w magazynach, gdyż ich niewielkich rozmiarów i gęste oczka zapobiegną wypadaniu drobnych elementów przez kratę. Wyróżnia się także kraty ciężkie i pochylne, służące do tworzenia podjazdów dla niepełnosprawnych. Ostatnim rodzajem oferowanych przez nas krat pomostowych są kraty kartonowe, produkowane ze specjalnych płaskowników. Kraty kartonowe umożliwiają przenoszenie dużych obciążeń o zmiennych kierunkach.

Gdzie stosuje się kraty pomostowe?

Kraty pomostowe cechuje ogromna uniwersalność. Stosować je można do tworzenia bezpiecznych przejść w zakładach przemysłowych i energetycznych, w oczyszczalniach ścieków, w gospodarstwach rolnych, w magazynach logistycznych oraz w galeriach handlowych. Szczególnie popularne są właśnie w magazynach, gdzie doskonale sprawdzają się jako pomosty robocze czy szczeble drabin.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą wyrobów stalowych.