hst2

BLOG

RODZAJE KONSTRUKCJI STALOWYCH

Charakterystyka konstrukcji stalowych

Konstrukcje stalowe buduje się ze stali, którą następnie ewentualnie można poddać cynkowaniu, dlatego budowle te są odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne oraz korozję. Co więcej, można stawiać je bez względu na porę roku. Niewątpliwą zaletą oferowanych przez nas wyrobów ze stali jest wszechstronność ich stosowania. Zanim jednak przyjrzymy się, w jaki sposób można wykorzystać konstrukcje stalowe, sprawdźmy, jakie ich rodzaje znajdziemy na rynku budowlanym.

Jakie rodzaje konstrukcji stalowych można wyróżnić?

Wyróżnia się trzy podstawowe typy konstrukcji stalowych:

 

  • konstrukcje szkieletowe, w tym prętowe, płaskie i przestrzenne,
  • cięgnowe,
  • powłokowe.
 

Konstrukcje szkieletowe prętowe, płaskie i przestrzenne wykorzystywane są do budowy konstrukcji stalowych z elementami zarówno kratowymi, jak i pełnościennymi, a także do stawiania budynków, cechujących się dużą rozpiętością poprzeczną. Wykorzystuje się je na dużą skalę w budynkach żelbetowych oraz w instalacjach przemysłowych.

W jakich branżach wykorzystuje się konstrukcje stalowe?
Z konstrukcji stalowych stawiać można różnego rodzaju hale przemysłowe, produkcyjne, magazynowe, logistyczne i handlowe. Doskonale nadają się pod budowę chłodni, sortowni, hangarów, a także obór, stodół i kurników. Konstrukcje ze stali stanowią szkielety obiektów sportowych, takich jak na przykład hale tenisowe czy kryte boiska. Ponieważ nie ulegają korozji, szeroko wykorzystuje się je także w budownictwie, do budowy mostów, wiaduktów oraz kładek dla pieszych.