hst2

BLOG

WYROBY STALOWE - PODSTAWOWA KLASYFIKACJA

Wyroby stalowe to produkty, bez których dziś nie wyobrażamy sobie budowania domów i obiektów użytkowych, pojazdów, sprzętów, instalacji i rurociągów. Są podstawą konstrukcji, fundamentów i wykończenia budynków. Firmy oferujące wyroby ze stali dostarczają wysokiej jakości elementy, które ułatwiają prace budowalne oraz gwarantują wysoką jakość i bezpieczeństwo stawianych konstrukcji. Jakie wyroby stalowe wyróżniamy?

Wyroby stalowe płaskie walcowane na zimno lub gorąco

Największy udział w wyrobach stalowych mają wyroby walcowane. Są one ważnym elementem wielu konstrukcji budowlanych. Blachy walcowane na gorąco to między innymi blachy, które w niektórych przypadkach – choć nie zawsze – mogą być przeznaczone do dalszej obróbki np. blachy w kręgach, które są wykorzystywane do produkcji blacho-dachówek (blacha powlekana) czy części maszyn (obudowa). W zależności od gatunku mogą być odporne na uszkodzenia mechaniczne i niekorzystne działanie zmieniających się warunków atmosferycznych. To również blachy grube (powyżej 5 mm), cienkie (do 5 mm) i bardzo cienkie (części milimetra), które stanowią elementy wykończeniowe i konstrukcyjne sprzętów, maszyn i urządzeń. Blachy faliste i trapezowe pozwalają na uzyskanie ciekawego efektu wykończeniowego np. blaszanych garaży czy magazynów. Blachy walcowane na zimno mają zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym i elektrotechnicznym, gdyż są o wiele trwalsze. Można je szlifować lub polerować dla uzyskania ciekawszego efektu. W zależności od gatunku blachy walcowanej na zimno mogą być odporne na rozciąganie i inne uszkodzenia mechaniczne. Produkuje się z nich między innymi karoserię samochodów. Do płaskich wyrobów stalowych zaliczane są również blachy ocynkowane, które charakteryzują się większą wytrzymałością na warunki atmosferyczne.

Wyroby długie i kształtowniki

Drugą popularną grupą wyrobów stalowych są tzw. wyroby długie, którymi mogą być na przykład rury stalowe ze szwem, jak i bez szwu. Potrzebne są do instalacji prowadzących ciecze lub gazy, stanowią ważny element maszyn i urządzeń, jak i konstrukcji budowlanych. Długie elementy to również kraty, walcówki i pręty o różnych przekrojach np. kwadratowe, okrągłe lub żebrowane, które stanową bazę fundamentów, zbrojeń czy innych konstrukcji budowlanych. Ważnymi wyrobami stalowymi są również kształtowniki, których nazwy uzależnione są od kształtu elementu. Wyróżniamy między innymi: ceowniki, teowniki, dwuteowniki, kątowniki. Znajdziemy je w bramach, ogrodzeniach, rusztowaniach, elementach kolejowych i maszynach budowlanych, rolniczych i innych. Wysokiej jakości elementy stalowe jak uchwyty, wycieraczki, stopnie, kolana hamburskie pozwalają na wykończenie konstrukcji lub instalacji i gwarantują ich niezawodność.