hst2

BLOG

W JAKIM CELU WYKONUJE SIĘ ŚRUTOWANIE STALI?

Stal jest podstawowym elementem wielu konstrukcji i instalacji. Czasami, aby można ją było wykorzystać do ich budowy, należy poddać ją odpowiedniej obróbce. Wiele procesów, którym jest poddawana, pozostawia na niej osad, więc może okazać się, że należy ją ześrutować. Na czym polega ta czynność i po co się ją wykonuje?

Śrutowanie stali – na czym polega? Popularność śrutowania i jego zastosowanie

Śrutowanie stali jest to proces, który wykonuje się w celu oczyszczenia wyrobów stalowych, a czasami zmiany ich kształtu. Śrutowanie jest rodzajem piaskowania. W przeciwieństwie jednak do piaskowania, w którym wykorzystuje się różnorodne ścierniwo, takie jak rozdrobnione szkło lub metal, ale i skorupki orzechów i twarde elementy roślin, a nawet lód, do śrutowania metalu wykorzystywany jest specjalny śrut, w postaci korundu lub szklanych kulek. Ścieranie pozwala usunąć pozostałości i drobinki po walcowaniu, zanieczyszczeń chemicznych, starych farb, lakieru, pyłów, zaschniętych nieczystości i rdzy.. Najczęściej zalecane jest przed malowaniem, cynkowaniem lub lakierowaniem stali, aby powierzchnia była gładka i pozbawiona nierówności wpływających niekorzystanie na końcowy efekt. Sprzyja to też ochronie przed korozją i rdzą. Najpopularniejsze jest śrutowanie na mokro, ponieważ jest to też najbezpieczniejszy sposób oczyszczania stali, który eliminuje problem unoszących się pyłów niebezpiecznych dla osoby wykonującej proces. Woda zbiera drobinki, dzięki czemu proces jest bardziej metodyczny. Śrutowanie na sucho wymaga przestrzegania rozmaitych przepisów z zakresu BHP, czyli odpowiedniego stroju i zabezpieczenia dróg oddechowych i oczu osoby wykonującej ten zabieg. Śrutowanie przeprowadza się ręcznie lub w specjalnych, przeznaczonych do tego komorach o różnej wielkości, dlatego decydując się na zlecenie usługi śrutowania określonego materiału, warto wiedzieć, jak dużą powierzchnią komory dysponuje zleceniobiorca.

Popularność śrutowania i jego zastosowanie

Śrutowanie przeprowadzane jest, gdy zależy nam na oczyszczeniu i wypolerowaniu stali, wymaga więc zastosowania profesjonalnych materiałów i sprzętów. Jest to konieczne, aby efekt był długotrwały i spełniał swoją funkcję. Można wyróżnić kilka klas śrutowania: wstępne usuwanie tłustych plam, farb i zanieczyszczeń, gruntowne czyszczenie mocniej przylegającego brudu (w niektórych przypadkach dopuszcza się pozostawienie drobnych nieczystości) i polerowanie na tzw. biały metal stosowane, jeśli czyszczony jest nieużywany wcześniej element. Wyroby stalowe, które wcześniej były już używane, wymagają odpowiedniej regeneracji, zanim zaczniemy je czyścić. Siła może szklanych kulek lub korundu może doprowadzić do dalszego pękania lub zarysowania nieodpowiednio przygotowanych powierzchni. Śrutowaniu poddaje się różnego rodzaju elementy, o rozmaitym stopniu skąp likowania konstrukcyjnego oraz o różnorodnej wielkości, co umożliwia oczyszczenie niemal każdego elementu stalowego.

Informujemy, że firma HURTOSTAL 2 będzie w następujących dniach czynna w godzinach: