hst2

BLOG

PRĘTY ŻEBROWANE - SPECYFIKACJA I ZASTOSOWANIE

Wyroby metalowe mają szerokie zastosowanie w wielu sektorach. Zapotrzebowanie na produkty o różnym kształcie, wielkości czy też grubości, doprowadziło do powstawania coraz to nowszych form wyrobów z metalu. Jednym z często wykorzystywanych produktów metalowych są pręty żebrowe. Ich główną zaletą jest wysoka odporność na uszkodzenia i odkształcenia, dlatego szczególnie często wykorzystywane są w sektorze budowlanym i konstrukcyjnym.

Charakterystyka prętów żebrowanych

Pręty żebrowane produkuje się ze stali zbrojeniowej, czyli inaczej stali węglowej. Jest to wysokiej jakości materiał, który posiada wiele pozytywnych cech. Przede wszystkim pręty żebrowane charakteryzują się dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu są powszechnie stosowane w budownictwie. Dokładniej wykorzystuje się je przy konstrukcjach budynku, a także po to, aby wzmocnić beton.

Pręty produkowane są z myślą o dużej eksploatacji, w związku z czym są dobrze przystosowane do dużych obciążeń. Co więcej, dzięki specjalistycznemu parku maszynowemu, pręty żebrowane oraz inne wyroby hutnicze można poddać obróbce, w taki sposób, aby dostosować produkt do użytku zgodnie z jego przeznaczeniem. Choć wiele zależy od konkretnego gatunku stali, to wymienione powyżej właściwości należą do najistotniejszych cech prętów żebrowanych.

Zastosowanie prętów żebrowanych

Jak zostało pokrótce wspomniane podczas charakterystyki: pręty żebrowane stosuje się głównie w branży budowlanej. Pręty te służą między innymi do wznoszenia konstrukcji żelbetonowych oraz do wzmacniania konstrukcji betonowych. Uzbrojenie betonu w pręty żebrowane sprawia, iż konstrukcja jest bardziej sztywna i odporna na różnego typu uszkodzenia. Jednak nie jest to jedyne zastosowanie prętów żebrowanych. Wykorzystuje się je również do wykonania stalowych konstrukcji, takich jak balustrady, bramy czy też ogrodzenia.