hst2

BLOG

PROFILE ZAMKNIĘTE - Z CZEGO SĄ WYKONANE I DO CZEGO SŁUŻĄ?

W budownictwie niezbędne jest wykorzystanie różnego typu elementów konstrukcyjnych wykonanych ze stali bądź z innego materiału. Ich różnorodność wynika z dużego postępu technologicznego oraz coraz nowszych potrzeb w sektorze budowlanym. Jednym z często wykorzystywanych wyrobów metalowych są profile zamknięte, które wykorzystuje się nie tylko w budownictwie, ale także w konstrukcji różnego typu maszyn i urządzeń.

Wykonanie profili zamkniętych

Profile zamknięte wykonane są zazwyczaj ze stali konstrukcyjnej, która w zależności od gatunku ma wiele pozytywnych cech. Wiele zależy od wykorzystywanego surowca spełniające normy – przede wszystkim wybrany materiał do wykonania profili może charakteryzować się wysoką twardością, dzięki czemu wyrób będzie odporny na odkształcenia i różnego typu uszkodzenia mechaniczne. Ponadto profile zamknięte wykonane ze stali nierdzewnej, ocynkowanej lub z powłoką malarską nie ulegają korozji, dlatego też stanowią doskonały materiał budulcowy. Dostępne możliwości obróbki profili zamkniętych pozwalają bez problemu dostosować ich wymiar wedle wymagań i oczekiwań każdego Klienta. Warto przy tym zwrócić uwagę na dobór gatunku stali, w taki sposób, aby był on zgodny z tym, do czego profil zostanie wykorzystany.

Wykorzystanie profili zamkniętych

Profile zamknięte charakteryzują się przekrojem kwadratowym, okrągłym lub prostokątnym. Wykorzystuje się je jako elementy konstrukcyjne, czyli tak zwane kształtowniki. Są one szeroko stosowane w różnego typu konstrukcjach architektonicznych. Profile zamknięte wykorzystuje się między innymi do wykonania konstrukcji nośnych, balustrad oraz ogrodzeń. Jednak mogą one posłużyć również do wykonania części maszyn i urządzeń takich jak na przykład dźwigi. Warto wspomnieć, że to właśnie z profili zbudowane są hale produkcyjne oraz wystawiennicze. Szeroki wybór produktów o zróżnicowanej wielkości, szerokości oraz grubości gwarantuje, że element ten będzie dostosowany w najlepszy możliwy sposób do swojego przeznaczenia.