Cięcie stali to czynność polegająca na oddzieleniu od siebie wiązań atomowych. Chcąc uzyskać jak najlepszy efekt, należy dopasować odpowiednią technikę obróbki. Od czego zależy jej wybór? Między innymi od grubości oraz rodzaju surowca, w tym przypadku – stali.
Cięcie stali laserem umożliwia rozcinanie elementów o różnej grubości. Podstawą jest promień lasera, który jest prowadzony, formowany, a także połączony.
Czym zatem jest cięcie laserem? Jest to proces rozdzielania termicznego.
Jak? Wiązka laserowa uderza w powierzchnię stalową, a następnie silnie ją nagrzewa, aż do momentu stopienia lub całkowitego odparowania.
Proces cięcia laserem rozpoczyna się w momencie, gdy wiązka laserowa całkowicie wniknie w materiał w jednym punkcie. Cięcie laserem to doskonały wybór, jeżeli wymagana jest dokładność oraz precyzja. Za pomocą lasera bowiem możliwe jest uzyskanie zarówno rozległych wzorów cięcia, jak i bardzo drobnych, ciasno rozmieszczonych elementów.
Nie bez powodu cięcie laserem to najbardziej popularna technika termicznego rozdzielania materiału. Pozwala bowiem poddać obróbce zarówno stal, jak i stopy metali niezależnych. Laser doskonale radzi sobie również ze stalą nierdzewną, a także stalą czarną i aluminium.
Cięcie stali plazmą 3D to metoda polegająca na topnieniu oraz wyrzuceniu metalu ze szczeliny cięcia plazmowego łukiem elektrycznym.
Jak to możliwe? Metoda cięcia plazmą wykorzystuje wysoką temperaturę w jądrze łuku plazmowego, a także bardzo dużą prędkość strumienia. Niezbędne jest oczywiście posiadanie przecinarki plazmowej, której mechanizm pracy jest dość prosty. Do prawidłowej pracy przecinarki plazmowej wymagany jest jedynie dobry kontakt elektryczny przewodu masowego z ciętym elementem.
Co można ciąć plazmą? Między innymi blachy, kształtowniki, rury, a także siatki.
Czemu i kiedy warto zdecydować się na cięcie plazmą? Laser światłowodowy może być nawet 6-krotnie szybszy od plazmy, jednakże tylko przy cięciu cienkich blach. Laser przy znacznych grubościach, a także szybkim cięciu może powodować powstawanie na materiale szlaki.
Cięcie plazmą blach natomiast może powodować powstawanie skosów.
Cięcie stali gazowe polega na doprowadzeniu strumienia mieszanki gazowej do bardzo dużej prędkości. Powoduje to utlenianie, a także nadtapianie ciętego metalu na całej grubości oraz wyrzucanie produktów reakcji utleniania i ciekłego metalu ze szczeliny cięcia.
Cięcie gazowe bez wątpienia jest jedną z najpopularniejszych metod cięcia metali, w tym stali niskostopowych oraz niskowęglowych. Cięcie gazowe stosowane jest przede wszystkim do rozdzielania przedmiotów stalowych o grubościach od około 3 mm do koło 200 mm. Może być wykonywane zarówno ręcznie, jak i metodą zmechanizowaną.
Jakie są zalety oraz wady cięcia gazowego? Ten rodzaj cięcia jest bez wątpienia najbardziej ekonomiczną metodą cięcia termicznego. Ponadto, posiada szeroki zakres grubości ciętych materiałów. Główną wadą bez wątpienia jest brak możliwości cięcia stali nierdzewnej, a także stosunkowo długi czas przebijania oraz szeroka strefa wpływu ciepła na cięty materiał.
Cięcie stali piłami taśmowymi jest to rodzaj obróbki, którego celem jest nadanie elementom określonego wymiaru oraz kształtu. Warto zaznaczyć, że cięcie piłami taśmowymi jest metodą dość szybką, a także precyzyjną.
Doskonale nadaje się zatem do zadań wymagających wysokiej jakości wykonania. Należy jednakże pamiętać, że decydując się na cięcie piłami taśmowymi, niezbędne jest optymalne dostosowanie dwóch podstawowych parametrów: posuwu oraz prędkości.
Czym są? Posuw jest to nic innego, jak głębokość, na jaką zęby wchodzą w materiał w danym momencie. Im większy posuw, tym lepsza wydajność cięcia. Prędkość natomiast oznacza to, jak szybko ostrze przechodzi przez materiał.
Większa szybkość pozwala na uzyskanie większego kąta cięcia. Umiejętne posługiwanie się piłą taśmową pozwala na osiągnięcie niezwykle precyzyjnych rezultatów, dlatego też bardzo często zmniejsza konieczność przeprowadzania dodatkowych prac z zakresu obróbki ciętego materiału. Metoda ta doskonale sprawdza się podczas wycinania skomplikowanych kształtów, a także nieregularnych wzorów.
Cięcie stali nożycami hydraulicznymi to metoda polegająca na naruszeniu spójności materiału poprzez wywarcie znacznego nacisku na niego przez przemieszczające się, przesunięte względem siebie krawędzie tnące. Wielkość przesunięcia uzależniona jest oczywiście od rodzaju ciętego materiału, a także jego grubości.
Jakie są zalety cięcia nożycami hydraulicznymi? Przede wszystkim możliwość uzyskania cięcia bez powstawania zadziorów oraz satysfakcjonującego efektu. Nic zatem dziwnego, że coraz więcej branż decyduje się na ten rodzaj cięcia.
Decydując się jednakże na tą metodę cięcia, należy zawczasu zapoznać się z charakterystyką poszczególnych stacji pracujących w maszynie oraz maksymalnym wykonywanym naciskiem.