hst2

BLOG

KOLANA HAMBURSKIE – CZYM SĄ I DO CZEGO SĄ WYKORZYSTYWANE?

Do czego wykorzystuje się kolana hamburskie?

Ze względu na swój łukowato wygięty kształt (najczęściej 90°) i niski promień zgięcia stalowe kolana hamburskie umożliwiają zmianę kierunku nitki rurociągowej, łącząc jej poszczególne elementy składowe. Łuki hamburskie sprawdzają się zarówno w przypadku rurociągów spawanych, jak i lutowanych. Kolana hamburskie wykorzystuje się również w przemyśle, ponieważ doskonale spisują się jako stalowe elementy łączące w różnego rodzaju instalacjach odprowadzających.

Z czego wytwarza się kolana hamburskie?

Łukowate kształtki są wytwarzane z komponentów gwarantujących bezawaryjność oraz szczelność połączeń i wykazujących właściwości antykorozyjne. Są to między innymi:

  • stal węglowa,
  • stal nierdzewna,
  • stal kotłowa.
 

Konkretny materiał musi być odpowiedni dla przepływającego w danym rurociągu materiału, jego temperatury, ciśnienia wewnątrz instalacji i innych jej parametrów. Ważnym kryterium wyboru kolana hamburskiego jest także rozmiar rur wchodzących w skład nitki.

Kupując wyroby stalowe i hutnicze, należy każdorazowo sprawdzać, czy ich specyfikacja odpowiada ustalonym odgórnie standardom. W kontekście kolan hamburskich mówi się przede wszystkim o niemieckich normach DIN 2605, 2605-1 i 2605-2. Określają one parametry takie jak średnica nominalna i zewnętrza, grubość ścianki, kąt środkowy oraz rodzaj kolana (2d, 3d, 5d). Warto pamiętać, że tylko dobór odpowiedniego modelu gwarantuje poprawne funkcjonowanie instalacji.